NÁŠ VINOHRAD

Vinohrad ve Smrkovém Týnci se otevírá veřejnosti. Seznamte se s projektem "Zelené terapie" v rubrice Akce na našem vinohradu.

TROCHA HISTORIE

Vinohrad ve Smrkovém Týnci byl založen v roce 2015. Na jaře tohoto roku byly přivezeny hlavy révy ke zkušebnímu vysázení v počtu 100 Ks. Odrůdy byly zvoleny, po konzultaci, tak, aby reflektovaly přírodní podmínky (především květnové mrazy a brzký příchod podzimu). Tedy počasí které k podhůří Železných hor neodmyslitelně patří. Preferovali jsme myšlenku, že po pěti letech vybereme ty nejvhodnější k dalšímu namnožení a postupné dosadbě.

Bílé vysazené odrůdy
Riesling, Muscat blanc, Sauvignon, Chenin blanc, Tramin rouge, Viognier, Pinot gris, Solaris, Sylváner
Modré vysazené odrůdy
Merlot, Pinot Noir, Othello

V roce 2017 jsme osadili další plochy odrůdou u nás, pro své mimořádné vlastnosti, s úctou přezdívanou, La grande S. Ta se velmi dobře aklimatizovala a dnes tvoří nejpočetnější výsadbu a dosahuje standardního a spolehlivého výnosu.

Důraz byl v počátcích kladen na kvalitu půdy, kterou bylo nutno hloubkově provzdušnit a "ohřát". Volba padla na vátý písek a jak se později ukázalo, byla to volba velmi správná. Do letošního roku jsme navezli na vinohrad již 400 tun písku.

Způsob vedení byl zvolen "na hlavu" abychom předešli problémům s hejny špačků a usnadnila se nám individuální práce s každým keřem.  

Náš vinohrad se stal v několika letech po výsadbě hojně navštěvovanou atrakcí. Především pro krásu vinných keřů. ale také pro celkový dojem který návštěvníkům nejvíce připomíná Provensáský venkov. Jistě  pro všudypřítomné a nepřehlédnutelné keře levandule vyjímající se na bělostném písku, neuvěřitelně pozitivní atmosféru a jak doufám i pro obsluhující personál, který se o hosty s otevřenou náručí vždy rád postará. 

Rok 2021 je u nás přelomový a dochází ke klučení problematických a neperspektivních odrůd. Ve školce je již připravena podsada a tak výměna proběhne rychle. 

Školkařská práce  je radost, tedy, když se podaří vypěstovat zdravá a prosperující sadba.

Foceno 8.října 2021 ( pátek). Následující noci se dostavil první mrazík... 

Rok 2021 se u nás na vinici nese ve znamení velkých změn...


Réva již ukončuje své vegetační období a dříví vyzrává aby chránilo na "letošním" základ budoucí úrody. 

Protože ctíme život posečkáme s klučením odrůd které byly vyřazeny z " chovu" až do klidové fáze.

Náš vinohrad  bude nadále tvořen výhradně trojicí odrůd Fiano, Muscat blanc a Viognier a okrajově se experimentuje s odrůdami Riesling  a Tramín červený.

Vyklučeno bude více jak 30% plochy a jedná se o největší změnu od vzniku vinohradu ve Smrkovém Týnci...


FOTOGALERIE ohlédnutí zpět

Pro turisty máme připraven pro sezonu 2021 atraktivní suvenýr v podobě Turistických známek.