KULT ODRŮDY MUSCAT BLANC

Plně vyzrálé hrozny odrůdy Muscat blanc. 

Odrůda Muscat blanc je u nás nejvýznamnější odrůdou a vína z ní vyrobena dosahují špičkové jakosti. Jsou v aromatu, chuti a těle nedostižná a jejich cena v předprodeji ( En primeur prodej ) se počítá, krátce po stočení a před zráním v lahvi , již v tisících korun.


PROČ PRÁVĚ MUSCAT BLANC ?

Každý z vinařů má ve vinohradu  svého " přítele" ale u nás se nejedná pouze o spříznění srdcí. Muškát si svoje výsadní postavení zasloužil a zasluhuje. 

Je krásný( první se obléká do světle zelené a poslední se svléká) neboli dekorativní a milý již na pohled.

Je spolehlivý v plodnosti a s hrozny se dají vytvářet zázraky při selekci. 

Netrpí plísněmi a velmi dobře snáší vysoké vedení. Plně tak vyhovuje naší strategii, protože se vyhýbáme chemii a strojeným hnojivům a místo toho jsme vsadili na prevenci a organiku.

Mošt dosahuje vysokého cukru, ale při dlouhodobém prokvašování se vyvine bez problémů do sucha. Při kvašení nevytváří mladé víno na povrchu" závoj" a dlouho a dlouho pracuje( od října až do dubna). 

Alkohol v třídě Selection dosahuje 14%

Výsledné víno je opravdovou lahůdkou a balancuje na hraně totální harmonie( což je jev zcela nevídaný) tedy, poměr cukru a kyseliny je v rovnováze.

Muscat blanc ze Smrkového Týnce se řadí, za krátkou dobu své existence, mezi nejkvalitnější evropská "primitivní" vína vyrobena z této odrůdy. 

Od loňského roku jeho celá produkce ( pouhých několik bedniček které se zatím vyrábí) míří výhradně za hranice.

Jako všechna naše vína, není při výrobě mošt a víno sířeno, školeno, filtrováno a hrozny se nelisují, ale opatrně mačkají.


A  LISTY  MUŠKÁTU VONÍ V ZELENÉM I SUŠENÉM STAVU, SAMOZŘEJMĚ, POKUD NEJSOU CHEMICKY OŠETŘOVÁNY.

Hrozny Muscat blanc se počínají probírat pro přípravu našeho mimořádného vína od měsíce září do pozdního listopadu

Sběr je opakovaný a víno se skládá  doslova z desítky moštů v různém stádiu zralosti, vývoje cukru a aromatických látek. Je proto nenapodobitelné a neopakovatelné. 


Probírka hroznů pro výrobu našeho  muškátu v kategorii Selection ( v jiné se ani nevyrábí) je denní záležitostí. Hrozny se kontrolují, přebalují a opatrují. 

Odrůda Muscat blanc má zásadní výhodu v dlouhodobém vyživování hroznů ( listoví je zelené do pozdního podzimu) a kontrole podléhá hrozen samotný i třapina.

Každá z hlav má svůj " rodný list"

Odrůda Muscat blanc patří mezi nejstarší vinné odrůdy světa a vína z této odrůdy vyrobena byla prvními, které kdy člověk ochutnal.

Originální způsob vedení vinné révy na našem vinohradu.


Protože se na našem vinohradu potýkáme s charakteristickým počasím podhůří Železných hor snažíme se eliminovat jeho dopady na dozrávající hrozny a rostliny samotné.

Od "hlavového vedení" jsme přešli k " vysokému stromkovému vedení."

Je známo, že ne všechny odrůdy vinné révy tento způsob vedení snášejí. 

Jarní řez vedeme na hlavní kmen a záložní babku( pro případ tuhých mrazů), Na 3.-4. tažních ponecháme mezi 6.-8. očky. Vytváříme tak dvě patra pro dozrání hroznů (ideální pro následnou selekci).

Přehled délky a data květenství Muscatu blanc na našem vinohradu od roku 2017.


Počátek květenství a jeho zdárný průběh patří mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující budoucí úrodu. Odrůda Muscat blanc patří k milovníkům tepla, suchého léta a výborně se ji daří v horkých letech. Proto je nežádoucí aby květenství bylo prodlužováno nepřízní počasí. 

Vždyť k vyzrání hroznů potřebuje, od ukončení květenství, téměř dva měsíce.

2017

Počátek květenství 5.června ( v rozmezí 17-18-19.května panovaly na vinohradu noční devastující mrazy -6°C). Ukončení květenství 19.června. Velmi špatný rok.

2018 

Počátek květenství 20.května. Ukončení květenství 1.června. Bez negativních vlivů počasí a bez mrazivých " ledových mužů". První z horkých a suchých let. Úroda byla velmi bohatá a jakostní.

2019 

Počátek květenství 5.května a ukončení 16.května.(nejteplejší a nejsušší rok od počátku sledování). Hrozny vyzrály, bez problému, do špičkové jakosti.

2020 

Počátek květenství 12.června a ukončení 30.června. Během měsíce května se ranní teplota nedostala nad 7 °C a stále pršelo. Úroda byla slušné jakosti, ale hrozny se nedostaly, díky deštivému květnu, do vysoké zralosti.

2021 

Počátek květenství 2.června a ukončení 14.června. Opožděný nástup vyšších teplot se podepsal na pozdním nástupu startu květenství, ale horký červenec, druhá půle srpna a především slunečné září, přispělo k vyzrání hroznů do vysoké jakosti. 

Pater Noster Selection 2019-2021  Muscat blanc

Víno Pater Noster archivní 2019 Selection Muscat blanc

Muscat blanc je přední odrůdou na našem vinohradu a víno ročníku 2019 je důkazem opodstatnění výsadního postavení této odrůdy mezi ostatními.  Víno nabízí zcela nepopsatelný chuťový zážitek, líbeznou harmonii mezi kyselinou a cukrem, plnost a vůni které dominuje levandule, kdoule a někde v zpovzdálí listy uschlých lednových muškátů. Uzavřeno pod originálním korkem Obsah lahve : 0.50 l Alc : 13,9 % Číslo lahve : 0008 Číslo lahve : 0010

10 000,00 Kč

Víno Pater Noster Selection Muscat Blanc 2020

Muscat blanc je odrůdovou " vlajkovou lodí" našeho vinohradu a i v budoucnu mu bude věnována zasloužená pozornost. Hrozny pro přípravu tohoto vína pocházejí z několika stupňové probírky. Jejich vysoký cukr a dlouhodobé prokvašování na svých vlastních kvasinkách přispívá ke vzniku mimořádného vína. Uzavřeno pod originálním korkem Obsah lahve : 0.50 l Alc : 14% Suché Číslo lahve : 0014                      

5 000,00 Kč