KULT  ODRŮDY MUSCAT  BLANC


Odrůda Muscat blanc provází lidstvo od stvoření světa.

The Muscat blanc variety has accompanied mankind since the creation of the world. 
Le cépage Muscat blanc accompagne l'humanité depuis la création du monde.


Odrůda Muscat blanc na našem vinohradu ve Smrkovém Týnci

Odrůda Muscat blanc je na našem vinohradu nejvýznamnější odrůdou a vína z ní vyrobena dosahují špičkové jakosti. Jsou v aromatu, chuti a těle nedostižná a jejich cena, v předprodeji En primeur, se počítá, krátce po stočení a před zráním v lahvi, již v tisíci korunových částkách.

A LISTY MUŠKÁTU SI ZACHOVÁVAJÍ SVÉ NA OPAKOVATELNÉ AROMA I V SUŠENÉM STAVU. 

NA NAŠEM VINOHRADU SLOUŽÍ K PŘÍPRAVĚ ZÁKAZNICKY OBLÍBENÝCH ČAJŮ.

PROČ PRÁVĚ MUSCAT BLANC ?

Každý z vinařů má ve vinohradu svého " přítele" ale u nás se nejedná o pouhé spříznění srdcí. Muškát si svoje výsadní postavení zasloužil a zasluhuje.

Je krásný ( první se obléká do světle zelené a poslední se svléká) neboli dekorativní a milý již na pohled.

Je spolehlivý v plodnosti a s hrozny se dají vytvářet zázraky při selekci.

Netrpí plísněmi a velmi dobře snáší vysoké vedení. Plně tak vyhovuje naší strategii, protože se vyhýbáme chemii a strojeným hnojivům a místo toho jsme vsadili na prevenci a organiku.

Mošt dosahuje vysokého cukru, ale při dlouhodobém prokvašování se vyvine bez problémů do sucha. Při kvašení nevytváří mladé víno na povrchu" závoj" a dlouho a dlouho pracuje ( od října až do dubna).

Výsledné víno je opravdovou lahůdkou a balancuje na hraně totální harmonie( což je jev zcela nevídaný) tedy, poměr cukru a kyseliny je takřka v rovnováze.

Muscat blanc ze Smrkového Týnce se řadí, od stočení prvního ročníku, mezi nejkvalitnější evropská "primitivní" vína vyrobena z této odrůdy a má před sebou hvězdnou kariéru.

Jeho celá produkce s výjimkou uložených limitovaných sérií je prodána převážně do zahraničí. 

Jako u všech našich vín, není při výrobě mošt a víno sířeno, školeno, filtrováno a hrozny se nelisují, ale opatrně mačkají.

Hrozny se počínají probírat pro přípravu našeho mimořádného vína od měsíce září a je ukončena v měsíci listopadu.
Výsledné víno se skládá doslova z desítky moštů v různém stádiu vývoje cukrů a aromatických látek. Je proto nenapodobitelné.

Odrůda Muscat blanc má zásadní výhodu v dlouhodobém vyživování hroznů ( listoví je zelené do pozdního podzimu) a kontrole podléhá hrozen samotný i třapina. Dlouhodobá přeměna díky zdravému listoví vede k vytvoření dostatečného množství zásob pro zimování rostliny a výživových látek pro první měsíc vegetačního období.

Každá z hlav má svůj " rodný list"

Vína z odrůdy Muscat blanc byla prvními, která kdy člověk ochutnal.

Muscat blanc wines were the first to be tasted.  

Les vins de Muscat blanc furent les premiers à être dégustés.


Přehled délky a data květenství odrůdy Muscat blanc na našem vinohradu.


Počátek květenství a jeho zdárný průběh patří mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující budoucí úrodu. Odrůda Muscat blanc patří k milovníkům tepla, suchého léta a výborně se ji daří v horkých letech. Proto je nežádoucí aby odkvetení bylo prodlužováno nepřízní počasí. 

Vždyť k vyzrání hroznů potřebuje, od ukončení květenství, téměř dva měsíce.

2017

Počátek květenství 5.června ( v rozmezí 17-18-19.května panovaly na vinohradu noční devastující mrazy -6°C). Ukončení květenství 19.června. Velmi špatný rok.

2018 

Počátek květenství 20.května. Ukončení květenství 1.června. Bez negativních vlivů počasí a bez mrazivých " ledových mužů". První z horkých a suchých let. Úroda byla velmi bohatá a jakostní.

                                                                                                          
                                                                                                   

2019 

Počátek květenství 5.května a ukončení 16.května.(nejteplejší a nejsušší rok od počátku sledování). Hrozny vyzrály, bez problému, do špičkové jakosti.

2020 

Počátek květenství 12.června a ukončení 30.června. Během měsíce května se ranní teplota nedostala nad 7 °C a stále pršelo. Úroda byla slušné jakosti, ale hrozny se nedostaly, díky deštivému květnu, do vysoké zralosti.

2021 

Počátek květenství 2.června a ukončení 14.června. Opožděný nástup vyšších teplot se podepsal na pozdním nástupu startu květenství, ale horký červenec, druhá půle srpna a především slunečné září, přispělo k vyzrání hroznů do vysoké jakosti. 

                                                                                                            2022

Počátek květenství jsme zaregistrovali 6. června a ukončení 17.června.  I když byl květen deštivým měsícem, květenství se doznívající déšť vyhnul a tak Muscat blanc odkvetl  bez větších problémů. Obsádka hroznů byla mimořádná ( svoji roli sehrála selekce neperspektivních odrůd a s ní i vyšší míra osvitu pro keře Muscat blanc). Celý červen, červenec a srpen bylo velmi málo deště a pouze jednou byl větší vítr a tak se hrozny bez problémů nalévaly a nabíraly cukry. Ročník 2022 je prvním kdy hrozny Muscat blanc dosáhly kvality pro přípravu vín jakostních statutů Exceptionnel a dokonce i pro Inri. Září bylo však deštivým měsícem a překvapivě chladným, ale říjen vše napravil. Byl mimořádně teplým a pro révu přínosným měsícem.

                                                                                                     2023

Počátek květenství jsme zaregistrovali 3.července. Vlivem chladného května a června je vše ( včetně odkvětu levandule) opožděno. Obsádka hroznů po odkvetení je však velmi nadějná. Hrozny dozrávají, bez napadení plísněmi, a počínáme je balit již koncem měsíce srpna. I když byly poslední dva týdny srpna  deštivé a mimořádně chladné( denní teplota byla kolem 16°C) a na některých hroznech jsme mohli pozorovat praskání bobulí, nástup teplého a suchého září a první dekády října byl přímo lékem a zasloužil se o dostatečný přísun cukrů. Z hroznů které jsme sklidili se i letos bude připravovat nejvyšší jakostní kategorie INRI a samozřejmě Exceptionnel. Novinkou v sortimentu výrobků z hroznů této mimořádné odrůdy je šumivé víno.

Přehled výměr ploch vinohradů, ve světovém vinařství, pro ošetřování odrůdy Muscat blanc.

V současnosti patří po celém světě této odrůdě necelé 1% z celkových ploch vinohradů ( předpokládá se celkové výměry do 50 000 ha)
V jednotlivých zemích zaujímají vinohrady osazené odrůdou Muscat blanc následujících rozloh

Itálie 14 000 ha, Francie 8000 ha, Španělsko 2500 ha, Portugalsko 1100 ha, Rumunsko 900 ha, Maďarsko 1250 ha, Bulharsko 5300 ha, Řecko 2300 ha, Turecko 1900 ha, Alžírsko 2000ha, Chile 1500 ha, Brazílie 1800 ha, Česká republika 400 ha.

Odrůda Muscat blanc tvoří základní stavební kámen pro přípravu slavných Tokajských vín. Předsudky o její snadné náchylnosti k houbovým chorobám a tedy nevhodnosti k přezrávání a dlouhodobému ponechání na keřích až do příchodu plísně Botrytis již dávno neplatí. Z vlastní zkušenosti víme, že Muscat blanc, pokud je mu věnována náležitá péče, dokáže produkovat hrozny, o kterých se drtivé většině vinařů, propagujících jiné odrůdy, může jen zdát.

Světová synonyma pro odrůdu Muscat blanc

Odrůda Muscat blanc je po celém vinařském světě nositelkou mnohých synonym. Uvádíme ta nejznámější pro snadnou orientaci v nabídce vín.

Bárzsing ( Maďarsko) Bela Dinka( Turecko) Misket bijal ( Bulharsko) Moscat Bianco (Itálie) Moscata Bianca( Španělsko) Moschato ( Řecko) Canelli (USA) de Lunel (Španělsko) Hatif de Puy de Dome ( Indie) Szargos Veirer ( Rumunsko) White Frontignan ( Anglie)

Ale pozor, Muscat blanc rozhodně není

Muscat ď Alsace (Muškát je sice jednou ze čtyř povolených bílých odrůd v Alsasku pro přípravu vín jakostní kategorie Grand Cru) ovšem nevyrábí se z odrůdy Muscat blanc, ale z odrůdy Muškát Ottonel.

A slavná botrytická vína z jihozápadní Francie se nekupážují z odrůdy Muscat blanc, ale z odrůdy Muscadelle.

Světově proslulá vína vyrobená z odrůdy Muscat blanc.

Velmi známým vínem vyrobeným z této odrůdy je řecké likérové víno Samos Vin doux naturel Grand cru. Na ostrově Samos je zvláštní pozornost věnována právě odrůdě Muscat blanc, která tvoří více než 90 % z celkové odrůdové skladby zde ošetřovaných vinic.

Další známou vinařskou specialitou vyrobenou z odrůdy Muscat blanc je víno z vinařské ikony "sladké Rhóny", vesnice Beaumes-de-Venise. Jejich slavný a neuvěřitelně lahodný Muscat de Beaumes-de-Venise je výsledkem kupáže odrůd Muscat blanc, Petit grains a odrůdy Muscat noir. Jedná se o dolihované víno.

Dalším, velmi oblíbeným, vínem vyrobeným z odrůdy Muscat blanc je slavné šumivé víno Asti ( též Moscato Asti) pocházející z italského vinařského regionu Piemonte.

Pokud mluvíme o odrůdě Muscat blanc nemůžeme samozřejmě opomenout vznešené a velmi oblíbené muškáty z vinařského regionu Languedoc-Roussillon známá Vins doux naturels z Frontignan, Lunel, Mireval, Saint -Jean-de Minervois.


V souladu se zákonem č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, je zakázáno prodávat nebo podávat alkoholické nápoje osobám mladším 18 let.

Pater Noster Selection 2019-2021  Muscat blanc

Víno Pater Noster Selection Muscat blanc 2022

Že je Muscat blanc  "vlajkovou lodí" našeho vinohradu je již dlouhodobě známo. Ročník 2022 se vyznačuje nezvykle pikantní kyselinkou, výrazným aromatem charakteristickým pro tuto " královskou" odrůdu a neopakovatelnou něžností  s lehkostí motýlích křídel. Hrozny pro výrobu vína pocházejí z dvou probírek 9.září a 16.září 2022  kdy nedosahovaly ještě výrazně vysoké cukernatosti. Výsledné množství alkoholu tak bylo záměrně sníženo na 13%.  Víno vyzrávalo po spontánním kvašením 6 měsíců na vlastních divokých kvasinkách.  Nyní jej čeká roční zrání v lahvích do času jeho prodeje.  Uzavřeno pod originálním korkem Obsah láhve: 0,50l Alkohol: 13,2 % Suché Číslo láhve: 0034-0062

2 000,00 Kč

Víno Pater Noster Selection Muscat Blanc 2021

Muscat blanc je stálice na našem vinařském nebi a stále více o své dominanci přesvědčuje spolehlivostí a vysokou kvalitou. Ročník 2021 je pikantní a výrazně aromatický s velmi příjemnou kyselinkou. Nejvíce mu prospívá teplota pro pití v rozmezí 16-18 °C. Teprve pak se otevře do netušených chutí bez popření příslušnosti k rodině nenapodobitelně aromatických odrůd, jejichž je Muškát jednoznačně králem.. Uzavřeno pod originálním korkem Obsah lahve : 0.50 l Alc : 14,5% Suché Číslo lahve : 0030-0040

5 000,00 Kč

Víno Pater Noster Selection Muscat Blanc 2020

Muscat blanc je "vlajkovou lodí" naší vinice a také se mu v budoucnu dostane zasloužené pozornosti. Hrozny pro výrobu tohoto vína pocházejí z několika fází probírek hroznů. Jejich vysoký obsah cukru a dlouhé kvašení na vlastních kvasinkách přispívají ke vzniku mimořádného vína. Uzavřeno pod originálním korkem Obsah láhve: 0,50l Alkohol: 14 % Suchý Číslo láhve: 0014                      

10 000,00 Kč

Víno Pater Noster Selection Muscat Blanc 2019

Muscat blanc je přední odrůdou na našem vinohradu a víno ročníku 2019 je důkazem opodstatnění výsadního postavení této odrůdy mezi ostatními. Víno nabízí zcela nepopsatelný chuťový zážitek, líbeznou harmonii mezi kyselinou a cukrem, plnost a vůni které dominuje levandule, kdoule a někde v zpovzdálí listy uschlých lednových muškátů. Uzavřeno pod originálním korkem Obsah lahve : 0.50 l Alc : 13,9 % Číslo lahve : 0008 Číslo lahve : 0010 POSLEDNÍ DVĚ LAHVE TOHOTO ROČNÍKU V PRODEJI. MIMOŘÁDNÁ PŘÍLEŽITOST K OBOHACENÍ ARCHIVU A SAMOZŘEJMĚ VELMI DOBRÁ INVESTICE.

25 000,00 Kč

  Víno Pater Noster Exceptionnel " Fleur de Fougére" Muscat blanc 2022

  Muscat blanc v této jakostní kategorii předčí nejedno očekávání. Klimaticky mimořádně příznivý rok a dlouhodobé vyživování hroznů do půlky listopadu  vyústilo v získání prvotřídního materiálu, ze kterého je toto ušlechtilé víno vyrobeno. Má zlatou a neuvěřitelně pozitivní energii v barvě před samotným napitím. Chuťově nezapře svůj vznešený původ a přidává téměř dokonale formované tělo se všemi vnadami.  Po napití oblaží lidské smysly harmonií klavírního virtuosa.  Velké, ušlechtilé a vznešené víno vyžadující ideální teploty pro komunikaci s Vašimi chuťovými buňkami v rozmezí 15 až 16 °C. Uzavřeno pod originálním korkem Obsah lahve : 0.50 l Alc : 19% Suché Číslo lahve :0001-0012

  15 000,00 Kč

   Víno Pater Noster Inri Muscat blanc 2022

   Odrůda první jakosti Domény Pater Noster Muscat blanc se představuje v nedostižné kondici a všem milovníkům aromatických vín řádně zamotá hlavu. Nádherné tělo, okouzlující aroma které hravě překoná nejprestižnější voňavky, mocný alkohol a nekončící dochuť.  Víno je vyrobeno v přísně limitované sérii a stane se opravdovou lahůdkou pro archivy sběratelů mimořádných a vysoce jakostních vín. Velké, ušlechtilé a vznešené víno vyžadující ideální teploty pro komunikaci s Vašimi chuťovými buňkami v rozmezí 15 až 16 °C. Uzavřeno pod originálním korkem Obsah lahve : 0.50 l Alc : 19% Neopakovatelná harmonie a poměr kyseliny a sladkosti. Číslo lahve :0001-0013

   30 000,00 Kč