Odrůda Muscat blanc patří mezi nejstarší vinné odrůdy světa

Odrůda Muscat blanc je u nás nejvýznamnější odrůdou a vína z ní vyrobena dosahují špičkové jakosti. Jsou v aromatu, chuti a těle nedostižná a jejich cena v předprodeji En primeur  se počítá, krátce po stočení a před zráním v lahvi , již v tisících korun.


PROČ PRÁVĚ MUSCAT BLANC ?

Každý z vinařů má ve vinohradu svého " přítele" ale u nás se nejedná pouze o spříznění srdcí. Muškát si svoje výsadní postavení zasloužil a zasluhuje.

Je krásný ( první se obléká do světle zelené a poslední se svléká) neboli dekorativní a milý již na pohled.

Je spolehlivý v plodnosti a s hrozny se dají vytvářet zázraky při selekci.

Netrpí plísněmi a velmi dobře snáší vysoké vedení. Plně tak vyhovuje naší strategii, protože se vyhýbáme chemii a strojeným hnojivům a místo toho jsme vsadili na prevenci a organiku.

Mošt dosahuje vysokého cukru, ale při dlouhodobém prokvašování se vyvine bez problémů do sucha. Při kvašení nevytváří mladé víno na povrchu" závoj" a dlouho a dlouho pracuje ( od října až do dubna).

Alkohol v třídě Selection dosahuje 14%

Výsledné víno je opravdovou lahůdkou a balancuje na hraně totální harmonie( což je jev zcela nevídaný) tedy, poměr cukru a kyseliny je v rovnováze.

Muscat blanc ze Smrkového Týnce se řadí, za krátkou dobu své existence, mezi nejkvalitnější evropská "primitivní" vína vyrobena z této odrůdy.

Od loňského roku jeho celá produkce ( pouhých několik bedniček které se zatím vyrábí) míří výhradně za hranice.

Jako všechna naše vína, není při výrobě mošt a víno sířeno, školeno, filtrováno a hrozny se nelisují, ale opatrně mačkají.


A LISTY MUŠKÁTU VONÍ V ZELENÉM I SUŠENÉM STAVU, SAMOZŘEJMĚ, POKUD NEJSOU CHEMICKY OŠETŘOVÁNY.

Hrozny Muscat blanc se počínají probírat pro přípravu našeho mimořádného vína od měsíce září do pozdního listopadu

Sběr je opakovaný a víno se skládá doslova z desítky moštů v různém stádiu zralosti, vývoje cukru a aromatických látek. Je proto nenapodobitelné a neopakovatelné.

Probírka hroznů pro výrobu našeho muškátu v kategorii Selection ( v jiné se ani nevyrábí) je denní záležitostí. Hrozny se kontrolují, přebalují a opatrují.

Odrůda Muscat blanc má zásadní výhodu v dlouhodobém vyživování hroznů ( listoví je zelené do pozdního podzimu) a kontrole podléhá hrozen samotný i třapina.

Každá z hlav má svůj " rodný list"

Vína z odrůdy  Muscat blanc byla prvními, které kdy člověk ochutnal.

Přehled délky a data květenství Muscatu blanc na našem vinohradu od roku 2017.


Počátek květenství a jeho zdárný průběh patří mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující budoucí úrodu. Odrůda Muscat blanc patří k milovníkům tepla, suchého léta a výborně se ji daří v horkých letech. Proto je nežádoucí aby květenství bylo prodlužováno nepřízní počasí. 

Vždyť k vyzrání hroznů potřebuje, od ukončení květenství, téměř dva měsíce.

2017

Počátek květenství 5.června ( v rozmezí 17-18-19.května panovaly na vinohradu noční devastující mrazy -6°C). Ukončení květenství 19.června. Velmi špatný rok.

2018 

Počátek květenství 20.května. Ukončení květenství 1.června. Bez negativních vlivů počasí a bez mrazivých " ledových mužů". První z horkých a suchých let. Úroda byla velmi bohatá a jakostní.

2019 

Počátek květenství 5.května a ukončení 16.května.(nejteplejší a nejsušší rok od počátku sledování). Hrozny vyzrály, bez problému, do špičkové jakosti.

2020 

Počátek květenství 12.června a ukončení 30.června. Během měsíce května se ranní teplota nedostala nad 7 °C a stále pršelo. Úroda byla slušné jakosti, ale hrozny se nedostaly, díky deštivému květnu, do vysoké zralosti.

2021 

Počátek květenství 2.června a ukončení 14.června. Opožděný nástup vyšších teplot se podepsal na pozdním nástupu startu květenství, ale horký červenec, druhá půle srpna a především slunečné září, přispělo k vyzrání hroznů do vysoké jakosti. 

Muscat blanc ve světových statistikách

Přehled výměr ploch vinohradů, ve světovém vinařství, pro ošetřování odrůdy Muscat blanc.

V současnosti patří po celém světě této odrůdě necelé 1% z celkových ploch vinohradů ( předpokládá se celkové výměry do 50 000 ha)
V jednotlivých zemích zaujímají plochy následujících rozloh:

Itálie 14 000 ha, Francie 8000 ha, Španělsko 2500 ha, Portugalsko 1100 ha, Rumunsko 900 ha, Maďarsko 1250 ha, Bulharsko 5300 ha, Řecko 2300 ha, Turecko 1900 ha, Alžírsko 2000ha, Chile 1500 ha, Brazílie 1800 ha, Česká republika 400 ha.

Světová synonyma pro odrůdu Muscat blanc

Odrůda Muscat blanc je po celém vinařském světě nositelkou mnohých synonym. Uvádíme ta nejznámější pro snadnou orientaci v nabídce vín.

Bárzsing ( Maďarsko) Bela Dinka( Turecko) Misket bijal ( Bulharsko) Moscat Bianco (Itálie) Moscata Bianca( Španělsko) Moschato ( Řecko) Canelli (USA) de Lunel (Španělsko) Hatif de Puy de Dome ( Indie) Szargos Veirer ( Rumunsko) White Frontignan ( Anglie)

Pater Noster Selection 2019-2021  Muscat blanc

Víno Pater Noster archivní 2019 Selection Muscat blanc

Muscat blanc je přední odrůdou na našem vinohradu a víno ročníku 2019 je důkazem opodstatnění výsadního postavení této odrůdy mezi ostatními.  Víno nabízí zcela nepopsatelný chuťový zážitek, líbeznou harmonii mezi kyselinou a cukrem, plnost a vůni které dominuje levandule, kdoule a někde v zpovzdálí listy uschlých lednových muškátů. Uzavřeno pod originálním korkem Obsah lahve : 0.50 l Alc : 13,9 % Číslo lahve : 0008 Číslo lahve : 0010

10 000,00 Kč

Víno Pater Noster Selection Muscat Blanc 2020

Muscat blanc je odrůdovou " vlajkovou lodí" našeho vinohradu a i v budoucnu mu bude věnována zasloužená pozornost. Hrozny pro přípravu tohoto vína pocházejí z několika stupňové probírky. Jejich vysoký cukr a dlouhodobé prokvašování na svých vlastních kvasinkách přispívá ke vzniku mimořádného vína. Uzavřeno pod originálním korkem Obsah lahve : 0.50 l Alc : 14% Suché Číslo lahve : 0014                      

5 000,00 Kč