VINAŘUV ROK

v pracovním kalendáři vás budeme informovat a sem tam i raditNEZAPOMEŇTE : Stále máte ještě čas k  ošetření révy proti kadeřavosti.

Pokud není réva ve stádiu zelených oček a nebo dokonce lístečků současné dubnové počasí ji neublíží.

VINOHRAD POD VRSTVOU SNĚHU JE PŘÍSLIBEM BOHATÉ ÚRODY 

VÁTÝ PÍSEK NAHRAZUJE NA NAŠÍ VINICI SNĚHOVÝ DEFICIT POSLEDNÍCH LET. "BABKY" RÉVY DOSTATEČNĚ OCHRÁNÍ PŘED MRAZEM PROTOŽE JEJ RANNÍ MRÁZ PROMĚNÍ NA PEVNOU KRUSTU.

MLADÁ ROSTLINKA  ŘEZANÁ, VZHLEDEM KE SVÉMU STANOVIŠTI, POZDĚ. VYTÉKÁJÍCÍ MÍZA JE ZTRÁTOU PRO ENERGII ROSTLINY A BRANOU PRO PLÍSNĚ NA PLOŠINCE ŘEZU.

I KDYŽ TO "ČASTO BOLÍ" VINAŘE VÍCE NEŽ ROSTLINU, JE DŮSLEDNÝ ŘEZ PRO JEJÍ DALŠÍ VÝVOJ NUTNÝ

PO PRVNÍM ŘEZU SE ZMĚNÍ "LOŇSKÝ BUJÍCÍ VINOHRAD" K NEPOZNÁNÍ. ALE NEZOUFEJME I Z NĚKOLIKA OČEK SE NÁM OPĚT ZAZELENÁ.

TAKTO "VELIKÝ" ŘEZ JIŽ RADĚJI OŠETŘÍME GÁZOVÝM OBVAZEM S JÍLEM

TAKOVÉTO KOŘENY, PO ODKRYTÍ PÍSKU Z JARNÍHO ŠTĚPOVÁNÍ, U NAŠÍ SADBY NENALEZNEME.

JIŽ DRUHÝM ROKEM MÁME PŘI ŘEZU ROSTLINY NA MYSLI JEJÍ BUDOUCÍ TVAR

JAKMILE SE OHŘEJE PŮDA NA NĚJAKÝCH 10 STUPŃŮ RÉVA SE PROBOUZÍ ZE ZIMNÍHO SPÁNKU. SLZENÍ JE NEZPOCHYBNITELNÝM DŮKAZEM  ZAHÁJENÍ VEGETAČNÍHO OBDOBÍ.

DRUHÝM ROKEM JE JIŽ ŠTĚP, NÁMI PŘIPRAVENÉ  RÉVY, VYBAVEN SOLIDNÍM KOŘENOVÝM SYSTÉMEM.

BOULIČKY NA LISTECH JSOU NEKLAMNÝM ZNAMENÍM KADEŘAVOSTI. V TOMTO STÁDIU UŽ NEMÁME ŠANCI S NÍ , BEZ POUŽITÍ TĚŽKÉ CHEMIE. ÚSPĚŠNĚ BOJOVAT.

Opálení kolí nad otevřeným ohněm je osvědčený způsob impregnace dřeva.Nutné je dodržet pravidlo že opálení musí být i v nadzemní části.

Základem provzdušnění půdy po zimě je její otevření hlubší orbou. 

Z vlastní zkušenosti nedoporučujeme uklízet "kole" na zimu do sucha.

Návod k použití a množství aplikovaného hnojiva je součástí obalu,  ve formě přehledné tabulky.

Nejdůležitější operace měsíce dubna je preventivní postřik proti padlí. Postřik aplikujeme pouze do "vatových puků".

Pokud bude měsíc duben teplotně příznivým, můžeme se dočkat i takové radosti zdravého růstu.

TAŽNĚ PŘIVAZUJEME ZÁSADNĚ TÍMTO UZLEM A STAHUJEME NA DRUHÉ STRANĚ PODPĚRY.


LEDEN

MĚSÍC LEDEN BY MĚL BÝT MĚSÍCEM VEGETAČNÍHO KLIDU NA VINOHRADU. RÉVA BY MĚLA ODPOČÍVAT POD VRSTVOU SNĚHU A VINAŘI BY SE MĚLI PŘIPRAVOVAT NA NÁSTUP JARNÍCH PRACÍ. 

BOHUŽEL SKUTEČNOST JE TAKOVÁ JAKÁ JE.  TEPLO SE STŘÍDÁ RYCHLE S NOČNÍMI MRAZY, PŘICHÁZÍ OBLEVY A POČASÍ NENÍ PŘÍLIŠ STABILNÍ. 

U NÁS NA NAŠEM VINOHRADU JSME ČÁSTEČNĚ SNĚHOVÝ DEFICIT VYŘEŠILI POUŽITÍM VÁTÉHO PÍSKU. TEN MÁ PO RANNÍM MRAZU STEJNÉ VLASTNOSTI JAKO SNÍH PŘI OCHRANĚ RÉVOVÉHO KEŘE. I KDYŽ NA VINOHRADU SE MOC PRACOVAT NEDÁ O TO VĚTŠÍ POZORNOST VĚNUJEME PŘÍPRAVĚ NA JARO A PRÁCI S VÍNEM A VE SKLEPĚ.

DO NAŠEHO PRACOVNÍHO KALENDÁŘE SI ZAPÍŠEME

1.PRÁCE VE SKLEPNÍM HOSPODÁŘSTVÍ

2.PŘÍPRAVA NA JARNÍ PRÁCE NA VINOHRADU

3.NEJLEPŠÍ ČAS K ROZMYŠLENÍ PLÁNOVANÉHO NÁKUPU MATERIÁLU A POMŮCEK PŘED NÁSTUPEM JARNÍCH PRACÍ.

4-KONTROLA OPĚRNÝCH KOLÍ A ZAJIŠTĚNÍ JEJICH PŘÍPADNÉ VÝMĚNY.


                        ÚNOR


MĚSÍC ÚNOR JE NEJVÝZNAMNĚJŠÍM MĚSÍCEM PRO KAŽDÉHO VINOHRADNÍKA. V TOMTO MĚSÍCI TOTIŽ ŘEZEM ROZHODUJEME O BUDOUCÍ ÚRODĚ. A TAK SE TOMUTO ÚKONU VĚNUJE SAMOZŘEJMĚ NEJVĚTŠÍ POZORNOST. 
UKÁŽEME SI NĚKOLIK ZPŮSOBŮ ŘEZU. ALE NEJPRVE BUDE ASI PŘÍNOSNÉ VYSVĚTLIT PROČ JE ŘEZ TAK DŮLEŽITÝ A CO JÍM OVLIVNÍME. 
RÉVA JE LIÁNOVITÁ ROSTLINA A KDYBYCHOM JI NECHALI VOLNĚ RŮST BRZO BY SE ZMĚNIL VINOHRAD V NEPROSTUPNÝ PRALES. JARNÍM ŘEZEM REGULUJEME MNOŽSTVÍ OČEK, TVAR KEŘE A JEHO ODOLNOST VŮČI NEPOHODĚ. OBECNĚ PLATÍ PRAVIDLO TŘÍ OČEK A NĚJAKÉ TÉ ZÁLOHY PRO PŘÍPAD JARNÍHO MRAZU.
U NÁS NA NAŠEM  VINOHRADU JE ŘEZ JINÝ NEŽ JE OBVYKLÉ. JE TO Z DŮVODU SPECIFICKÉHO VYSOKÉHO PERGOLOVÉHO VEDENÍ RÉVY S KŘÍŽEM.
SAMI JSME JEJ VYMYSLELI PROTOŽE PODMÍNKY U NÁS NEJSOU PRO OŠETŘOVÁNÍ RÉVY IDEÁLNÍ ALE TÍMTO DOCILUJEME SLUŠNÝCH VÝNOSŮ A SKVĚLÉ KONDICE HROZNŮ.
TERMÍN ŘEZU JE PRANOSTIKOU STANOVEN OD PETRA(22.ÚNOR ) A MĚL BY TRVAT MAXIMÁLNĚ MĚSÍC. Z NAŠÍ ZKUŠENOSTI VŠAK DOPORUČUJEME S ŘEZEM ZAČÍT DŘÍVE (KDYŽ TO POČASÍ DOVOLÍ.)
PAMATUJME
NENÍ MOŽNO ŘEZAT ZA TUHÝCH MRAZŮ.
RÉVOVÝ KEŘ A CELÁ ROSTLINA ZAŽÍVÁ EXTRÉMNÍ ZÁTĚŽ A ŘEZEM BYCHOM JI MOHLI ZCELA ZNIČIT ČI VÝRAZNĚ POŠKODIT.
NENÍ MOŽNO ŘEZAT V DLOUHO TRVAJÍCÍCH DEŠTÍCH ČI MRHOLENÍ.
RÉVOVÉ DŘEVO, KTERÉ ŘEZEM OTEVŘEME, BY MOHLO BÝT ZASAŽENO PLÍSNĚMI KTERÉ PRO SVOJE MNOŽENÍ VLHKOST POTŘEBUJÍ.

KAŽDÝ VINOHRADNÍK MUSÍ ROZHODNUTÍ O ZAČÁTKU ŘEZU UČINIT SÁM S OHLEDEM NA UMÍSTĚNÍ VINOHRADU ČI KEŘŮ RÉVY. OBECNÉ PRAVIDLO PLATÍ  ŽE PRVNÍ ŘEŽEME POLOHY VÍCE SLUNEČNÉ ABYCHOM POZDNÍM ŘEZEM  NEDOCÍLILI VYSÍLENÍ ROSTLINY ZTRÁTOU MÍZY (SLZENÍ RÉVY) A NEJPOZDĚJI POLOHY KAM SLUNEČNÍ PAPRSKY DOPADAJÍ AŽ POZDĚJI BĚHEM DNE.
MLADÉ ROSTLINY ŘEŽEME S OHLEDEM NA BUDOUCÍ TVAR KEŘE. U NÁS NA VINOHRADU JE SADÍME TROCHU JINAK NEŽ JE OBVYKLÉ. SAZENICI (ŠTĚP) CELOU NEZAKOPÁVÁME POD ZEM A NEVRŠÍME NA NÍ "RŮVEK".   ŠTĚP NECHÁVÁME  NAOPAK  8 AŽ 10 CM NAD ZEMÍ. TOTO "OTUŽOVÁNÍ" MLADÝCH ROSTLIN JE, VZHLEDEM K PODMÍNKÁM VE KTERÝCH SE NÁŠ VINOHRAD NALÉZÁ, VELMI DŮLEŽITÉ. 
ZTRÁTOVOST NA SADBĚ ČIVÍ V PRVNÍM ROCE ASI 30% A V ROCE DRUHÉM NĚCO KOLEM 5%.

DRUHÝM A TŘETÍM ROKEM ŘEŽEME STÁLE NA KOZLÍK ( NA HLAVU) A I KDYŽ ROSTLINA JIŽ ZESÍLILA,  V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ JI NENUTÍME PONECHÁNÍM VÍCE OČEK NA TAŽNI K PŘEDČASNÉ ÚRODĚ. POZDĚJI SE NÁM TATO OHLEDUPLNOST VYPLATÍ VE ZDRAVÉ A SILNÉ ROSTLINĚ PŘIPRAVENÉ K PLODNOSTI. PROTOŽE U NÁS NA VINOHRADU NEVEDEME RÉVU NA DRÁTĚNKU, TÝKAJÍ SE RADY VEDENÍ NA HLAVU ČI PRO JEDNOTLIVÉ KEŘE SLOUŽÍCÍ ZAHRÁDKÁŘŮM K OBOHACENÍ ÚRODY ZE ZAHRADY ČI K VYUŽÍVÁNÍ RÉVY JAKO ROSTLINY KRYCÍ PLOTY, STĚNY A ZDI.
JE ROZŠÍŘENÝM MÝTEM ŽE NEJLEPŠÍ JE JIŽNÍ STĚNA  A PLNÉ JIŽNÍ SLUNCE 
ALE LÉTO ROKŮ 2018 I  2019 NÁM UKÁZALO ŽE OSTRÉ SLUNCE DOKÁŽE HROZNY SPÁLIT A PROTO BYLO NUTNÉ PŘISTOUPIT K JEJICH ZAKRÝVÁNÍ. ZMIŇUJI SE O TOM PROTOŽE MNOHO ZAHRÁDKÁŘŮ JE PŘESVĚDČENO ŽE POKUD NENALEZNOU PRO RÉVU JIŽNÍ PLOCHU NEBUDOU SE O JEJÍ PĚSTOVÁNÍ ANI POKOUŠET.

STARŠÍ ROSTLINY PŘIPRAVENÉ K PLODNOSTI JIŽ TVARUJEME ŘEZEM DO POTŘEBNÉHO VEDENÍ. U NÁS JE TO VYŠŠÍ KOŠÍK AŽ VE VÝŠCE 150 CM. PERGOLOVÉ VEDENÍ S SEBOU PŘINÁŠÍ ŘADU VÝHOD.
OCHRANA PŘED JARNÍMI MRAZÍKY
VZDUŠNOST PŘI KVĚTENSTVÍ A VÝVOJI HROZNŮ
SNADNĚJŠÍ MANIPULACE A PŘEHLED O ZDRAVOTNÍM STAVU KEŘE
SNÍŽENÍ VÝSKYTU PLÍSNÍ NA VINOHRADU
VYUŽITÍ PŘIROZENOSTI VINNÉ RÉVY V NÁŠ PROSPĚCH
VYUŽITÍ SLUNEČNÍHO SVITU I V PODZIMNÍCH DNECH

DO NAŠEHO PRACOVNÍHO KALENDÁŘE SI ZAPÍŠEME


MĚSÍC ÚNOR JE MĚSÍC ŘEZU VINNÉ RÉVY.
I KDYŽ NÁZEV SVÁDÍ K ŘEZU OSTRÝM ZAHRADNICKÝM NOŽEM(DŘÍVĚJŠÍ PRAKTIKY) MY BUDEME POUŽÍVAT RADĚJI NŮŽEK.
OSTŘÍHANÉ RÉVOVÍ ODKLÍZÍME Z VINOHRADU OKAMŽITĚ, KŮRA JE MÍSTEM KDE PŘEZIMUJÍ ROZTOČI. U NÁS SE V KŮLNÁCH SUŠÍ A SLOUŽÍ V PODZIMU K TOPENÍ.
ŘEŽEME RADĚJI DŘÍVE NEŽ POZDĚJI A ŘEZ ZBYTEČNĚ NEODKLÁDÁME.
RUKU RUKU S ŘEZEM OPRAVÍME PODPĚRY A POŠKOZENÝ VÝVAZ KMÍNKŮ.
K ROZHRNUTÍ ZEMINY(U NÁS PÍSKU) KRYJÍCÍ BABKY JE JEŠTĚ DOSTATEK ČASU. 
ŘEZ NIKOMU NESVĚŘUJEME POKUD SI NA NĚJ STAČÍME SAMI. RÉVA JE VNÍMAVÁ ROSTLINA A CIZÍ RUCE ŠPATNĚ SNÁŠÍ (MYSLETE SI O TOMTO TVRZENÍ CO CHCETE ALE U NÁS TAK FUNGUJEME). 
NA OTÁZKA ZDA JE POTŘEBA RÉVU PO ŘEZU NĚJAK OŠETŘOVAT NENÍ JEDNOTNÝ NÁZOR. POKUD ŘEŽEME POUZE LOŇSKÉ DŘÍVÍ (TO JE PLODNÉ A S MALINKOU VYJÍMKOU MEZI ODRŮDAMI RÉVY, ZODPOVĚDNÉ ZA BUDOUCÍ ÚRODU) PAK SE BEZ SPECIÁLNÍHO OŠETŘENÍ OBEJDEME.
POKUD VŠAK UPRAVUJEME A TVARUJEME TŘEBA STARŠÍ RÉVU A RADIKÁLNĚ ZASAHUJEME DO JEJÍ STRUKTURY  DOPORUČUJEME NA VELKÉ ŘEZY POUŽÍT OBVAZOVOU GÁZU A NAMOČENÝ JÍL. MÍSTO ŘEZU POKRYJEME JÍLEM V DOSTATEČNÉ VRSTVĚ A OBVÁŽEME. 
JÍL SI OPATŘÍME I V ZIMĚ A PŘED POUŽITÍM JEJ NECHÁME V TEPLE JEDNU NOC.


DO NAŠEHO PRACOVNÍHO KALENDÁŘE SI ZAPÍŠEME 

ŠTĚPOVÁNÍ VINNÉ RÉVY
POKUD SE BUDEME SNAŽIT SAMI O ŠTĚPOVÁNÍ ČI ŘÍZKOVÁNÍ RÉVY JE ÚNOROVÝ ČAS ŘEZU NEJVHODNĚJŠÍM NA ZAKLÁDÁNÍ BUDOUCÍ SADBY. NENÍ TO SLOŽITÉ. POSTAČÍ NÁM BEDNA S PÍSKEM NA UKLÁDÁNÍ ŠTĚPŮ NEBO JE MŮŽEME ULOŽIT I VE VINOHRADU DO HROMAD S PÍSKEM. ŠTĚPY  UKLÁDÁME, OZNAČENÉ NÁZVEM ODRŮDY, DO VYKOPANÉ DÍRY A OPATRNĚ JE PÍSKEM ZASYPEME. TO SAMÉ UDĚLÁME I V BEDNĚ S PÍSKEM. ZDE NEZAPOMÍNEJME NA OBČASNÉ VLHČENÍ PÍSKU COŽ VENKU NENÍ POTŘEBA. VRSTVA PÍSKU MUSÍ BÝT DOSTATEČNÁ ABY NÁM ŠTĚPY NEPROMRZLY. BEDNU ZÁSADNĚ UKLÁDÁME VE SKLEPĚ. ŠTĚPY NEMUSÍME KONTROLOVAT A NECHÁME JE ODPOČÍVAT V TEMNOTĚ A VLHKU AŽ DO MĚSÍCE KVĚTNA.

ŠTĚP SE ŘEZE VÝHRADNĚ Z LOŇSKÉHO DŘEVA (POUZE TO JE PLODNÉ) O DÉLCE 35 CM POD SPODNÍM OČKEM NECHÁME ASI 2 CM NA "PŘEDSADBOVÉ" ZASTŘIŽENÍ PRO LEPŠÍ ABSORBCI VLHKA V PŮDĚ. VLASTNÍ ŠTĚPOVÁNÍ MÁ TU VÝHODU ŽE SADBA RÉVY JE JIŽ AKLIMATIZOVANÁ NA PODMÍNKY U VÁS COŽ MŮŽE BÝT U KUPOVANÝCH SAZENIC PROBLÉMEM.

KUPOVANÁ SADBA JE VĚTŠINOU JIŽ DVOULETÁ, DŘÍVÍ JE PARAFINOVÁNO K OCHRANĚ BUDOUCÍ ROSTLINY PŘED SLUNEČNÍMI PAPRSKY A ŠTĚP JE VYBAVEN HOJNĚ KOŘENOVÝM SYSTÉMEM. TEN U NAŠEHO VLASTNÍHO ŠPĚPOVÁNÍ VŠAK NEČEKEJME.
ŽE JE VLASTNÍ ŠTĚPOVANÁ RÉVA "ŽIVÁ" POZNÁME SNADNO PODLE OČEK KTERÉ SE NA ŠTĚPECH OBJEVÍ A BUDOU JIŽ V ROZPUKU.
 

DO NAŠEHO PRACOVNÍHO KALENDÁŘE SI ZAPÍŠEME

PŘI ŘEZU  MUSÍME MÍT NA ZŘETELI TAKÉ VLASTNOSTI ODRŮD VINNÉ RÉVY KTEROU VE VINOHRADU ČI NA ZAHRADĚ OŠETŘUJEME. NĚKTERÉ Z NICH MOHOU BÝT ŘEZEM ZKRÁCENY NA "KLASICKÁ" DVĚ OČKA ALE JSOU ODRŮDY KTERÉ BY NÁM PŘI TOMTO ZPŮSOBU RODILY VELMI OMEZENĚ. MEZI TY KTERÉ VYŽADUJÍ DELŠÍHO ŘEZU (AŽ NA PĚT OČEK) PATŘÍ NAPŘÍKLAD TRAMÍN, RYZLINK, MUŠKÁT ALE JSOU ZASE ODRŮDY KTERÉ BY SE PONECHÁNÍM TOLIKA OČEK PŘEDČASNĚ VYSÍLILY. PŘÍKLADEM JE SYLVÁNER.

U ODRŮD STOLNÍCH SE MŮŽE VĚTŠINOU PONECHAT VÍCE OČEK NA TAŽNI A POKUD TVOŘÍ (NAPŘÍKLAD ZAKRYTÍ PERGOLY ČI STĚNY) PLATÍ PRAVIDLO ŽE ZADNÍ TAŽNĚ ŘEŽEME NA KRÁTKO PŘEDNÍ NA VĚTŠÍ POČET OČEK (ZADNÍ MYŠLENO PROSTOR S MENŠÍM SLUNEČNÍM OSVITEM).

PROTOŽE ŘEŽEME V MĚSÍCI KDY SE STŘÍDAJÍ ODPOLEDNÍ VYŠŠÍ TEPLOTY S RANNÍM MRAZÍKEM S ŘEZEM KLIDNĚ POČKEJME DO POLEDNÍCH HODIN. ROSTLINA JE PO ZIMĚ STÁLE MIMOŘÁDNĚ KŘEHKÁ A TOTO MUSÍME MÍT NA PAMĚTI. PŘI ŘEZU NIKDY NEKUŘTE A DO VINOHRADU A KE KEŘŮM VINNÉ RÉVY POUŠTĚJME POUZE TOHO KDO ŘEŽE. VĚTŠÍ POHYB OSOB NENÍ ŽÁDOUCÍ PROTOŽE SE ZVYŠUJE MOŽNOST POŠKOZENÍ ROSTLIN.

ŘEZ KONČÍME KOLEM 16.HODINY ABY BYL ČAS NA DŮSLEDNÉ ODKLIZENÍ NASTŘIHANÉHO "DŘÍVÍ" Z VINOHRADU. ZVYK PÁLENÍ NA HROMADÁCH MEZI KEŘI RÉVY ZÁSADNĚ NEPRAKTIKUJTE.


BŘEZEN


MĚSÍC BŘEZEN JE PRO VINAŘE VE ZNAMENÍ NEUTUCHAJÍCÍ SNAHY "VNUTIT" KEŘŮM RÉVY POŽADOVANÝ TVAR. ŘEŽEME BEZ OHLEDU NA VLASTNÍ POHODLÍ A MÁME NA PAMĚTI ŽE PROVÁDÍME "ZŘEJMĚ" NEJDŮLEŽITĚJŠÍ OPERACI V CELOROČNÍM CYKLU VINOHRADU. PAMATUJTE SI NÁSLEDUJÍCÍ PRAVIDLO

RÉVU ŘEZEM PŘIPRAVUJEME O PŘIROZENOU PLODNOST A JE JENOM NA VINAŘI KOLIK  JI ZANECHÁ PLODNÝCH OČEK. ALE TAKÉ PLATÍ ŽE KDYŽ JE NA KEŘI MÉNĚ HROZNŮ BUDOU SAMOZŘEJMĚ KVALITNĚJŠÍ.

NA DOTAZ KOLIK BY MĚLO BÝT NA KEŘI KILOGRAMŮ HROZNŮ NELZE JEDNOZNAČNĚ ODPOVĚDĚT A OSOBNĚ SI MYSLÍM ŽE ANI ŽÁDNÉ UNIVERSÁLNÍ PRAVIDLO NENÍ. 
MUSÍME MÍT NA MYSLI PŘEDEVŠÍM INDIVIDUALITU KAŽDÉHO KEŘE.  CHCI TÍM JENOM UPOZORNIT ŽE S VINOHRADEM JE TO JAKO S LIDMI. TAKÉ V NĚM NAJDEME SILNÉ JEDINCE, LENOCHY , PRACANTY ČI NĚJAKOU TU NEMOCNOU CHUDINKU.

PŘI ŘEZU ZÁLEŽÍ NA VEDENÍ KTERÉ JSTE SI ZVOLILI PŘI VYSAZENÍ VINOHRADU. TO SAMÉ LZE APLIKOVAT I PRO ZAHRÁDKÁŘE KTEŘÍ VLASTNÍ NĚJAKÝ TEN KEŘÍK U ZDI ČI KŮLNY.
ABYCHOM MĚLI NADĚJI NA ÚRODU ZDRAVÝCH A CHUTNÝCH HROZNŮ. NEMUSELI SE TRÁPIT S PLÍSNĚMI MUSÍME KEŘ PROVZDUŠNIT, ZJEDNODUŠIT A ZPŘEHLEDNIT. ŽÁDNÁ TMAVÁ A STINNÁ ZÁKOUTÍ, ŽÁDNÉ PŘEKRÝVÁNÍ LISTŮ A TAŽŃŮ. 

ŠTĚPOVÁNÍ VINNÉ RÉVY

 POKUD SE ZABÝVÁTE MYŠLENKOU ROZMNOŽENÍ VINNÉ RÉVY MŮŽETE VYUŽÍT NĚKOLIK ZPŮSOBŮ. ŠTĚPOVÁNÍ JE Z NICH NEJSNADNĚJŠÍ A ZVLÁDNE JEJ KAŽDÝ. PODMÍNKOU JE VĚDĚT ŽE ŘEŽEME NA ŠTĚPY VŽDY LOŇSKÉ DŘEVO A SAMOZŘEJMĚ  JIŽ PLODÍCÍCH KEŘŮ. ŠTĚP BY MĚL BÝT ASI 35 CM DLOUHÝ A VYBÍRÁME VŽDY PROSTŘEDNÍ DÍL. POČET OČEK NENÍ ROZHODUJÍCÍ A JE OD ODRŮDY K ODRŮDĚ ROZDÍLNÝ. NAŘEZANÉ "DŘEVO" ROZLOŽÍME DO DOLÍKU A ZAHÁZÍME PÍSKEM. PÍSEK JE VHODNÝ PRO ABSORPCI VLHKOSTI. 
ŠTĚPY NECHÁME V ZEMI AŽ DO KONCE KVĚTNA. LÉPE ŘEČENO, AŽ DO ODEZNĚNÍ "ZMRZLÝCH MUŽŮ".

VLASTNÍ SADBA VINNÉ RÉVY MÁ JEDNU ZÁSADNÍ VÝHODU. RÉVA JE JIŽ AKLIMATIZOVANÁ NA PŘÍRODNÍ PODMÍNKY KTERÉ U VINAŘE PANUJÍ. ZNÁTE PŘECE ONY NÁKUPY Z KATALOGŮ.  PODLE OBRÁZKŮ BY SE MĚLO JEDNAT PŘÍMO O ZÁZRAČNOU ROSTLINU, ALE PO DORUČENÍ ZJISTÍME ŽE REALITA A PŘEDSTAVA JSOU OD SEBE ZNAČNĚ VZDÁLENY. A TO JEŠTĚ ANI NEMLUVÍME O TOM ŽE NEVÍME V JAKÝCH PODMÍNKÁCH BYLA RÉVA PŘIPRAVOVÁNA A RYCHLENA( NĚKDY I VE SKLENÍKU).
TAKOVÁ SADBA DOŽÍVÁ VĚTŠINOU JEDNOHO ROKU (POKUD JI SADÍME DO DRSNĚJŠÍHO PROSTŘEDÍ) ČI TRPÍ MNOHA NEDUHY. PROTO SE NEBOJTE PUSTIT DO VLASTNÍ SADBY.
A BŘEZEN JE NA JEJÍ PŘÍPRAVU TÍM NEJLEPŠÍM MĚSÍCEM.

ÚDRŽBA KOLÍ, DRÁTĚNEK, OPĚR A STĚN.

PŘI JARNÍM ŘEZU MÁME NEJLEPŠÍ PŘÍLEŽITOST PÉČE O OPĚRY A VEDENÍ RÉVY. JE TO JEDNODUŠŠÍ PROTOŽE KDYŽ RÉVU OŘEŽEME SNADNO SI ZKONTROLUJEME STAV DŘÍVÍ ČI OPĚRY. A VĚŘTE ŽE NEDŮSLEDNOST SE MŮŽE ZLE VYPLATIT. TŘEBA V LÉTĚ PO BOUŘCE MŮŽE VODA A VÁHA LISTŮ A HROZNA VÉST KE ZLOMENÍ OPĚRY A SPADNUTÍ KEŘE.
POKUD ZJISTÍME ŽE JE OPĚRA NESTABILNÍ LEHCE JI VYMĚNÍME. ROZHODNĚ SE VYHNEME LÁMÁNÍ TAŽŇŮ KDYBYCHOM SE K TOMU ODHODLALI V PLNÉM RŮSTU KEŘE.
POKUD MÁME RÉVU NĚKDE U PLOTU ČI STĚNY ZKONTROLUJTE PTAČÍ HNÍZDA A VOSÍ BÁNĚ.

JARNÍ NÁTĚR RÉVY PROTI KADEŘAVOSTI

II KDYŽ JE KADEŘAVOST U RÉVY VINNÉ (AKARINÓZA) SPÍŠE ESTETICKOU CHOROBOU JARNÍCH MĚSÍCŮ, RADĚJI SI S NÍ PORADÍME A NEBUDEME RÉVOVÝ KEŘ VYSTAVOVAT ZBYTEČNÉMU PLÝTVÁNÍ OCHRANNÝMI PRYSKYŘICEMI A SILICEMI. KADEŘAVOST ZPŮSOBUJE , OKEM , NEPOSTŘEHNUTELNÝ ROZTOČ HÁLČIVEC RÉVOVÝ. TEN ZIMUJE POD STAROU KŮROU RÉVOVÝCH KEŘŮ A PŘED JARNÍM PROBUZENÍM SE ROZŠIŘUJE PO CELÉ ROSTLINĚ. NA JEHO POTŘENÍ ČI LIKVIDACI SI VYSTAČÍME S NAŘEDĚNÝM ROZTOKEM SULKY V POMĚRU 10L VODY A 0.5 DCL SULKY. NA NÁTĚR POUŽÍVÁME NEJLÉPE SMETÁČEK A PŘED NÁTĚREM SAMOTNÝM JE DOBŘE RÉVU ŠETRNĚ ZBAVIT HRUBŠÍM KARTÁČEM OPADÁVAJÍCÍ KŮRY. 

ALE POUZE TÉ KTERÁ SE SAMA UVOLŇUJE.

POKUD SE ROZHODNETE NÁTĚR APLIKOVAT JE NYNÍ TA NEJLEPŠÍ DOBA.
UPOZORŇUJI PŘEDEM NA ZNAČNĚ VÝRAZNÝ ZÁPACH SULKY. PROTO SE RADĚJI OBLÉKNĚTE DO PRACOVNÍHO, PŘI NÁTĚRU NIC NEJÍME A NEPIJEME, NEKOUŘÍME A PRACUJEME V HOLINKÁCH . 
SE SULKOU PRACUJEME ZÁSADNĚ V RUKAVICÍCH. 
NAMÍCHANÝ ROZTOK SE SNAŽÍME ZPRACOVAT TOHO DNE KDY BYL PŘIPRAVEN.


PRVNÍ KOPAČKA NA VINOHRADU

To že je nutné kypření půdy na vinohradu je známá a prokázaná praktika našich předků. Půda se po dlouhé zimě provzdušňuje a lépe přijímá vláhu které se do ní dostává v podobě dešťových kapek či sněhových vloček. Ač to může vypadat že je momentálně vody dost, nenechte se mýlit. Bude stačit teplejší duben a vody bude v půdě rapidně ubývat, vzduch se počne vysušovat a také se prodlouží sluneční svit. Kopačku provádíme zatím mělkou a nakupčenou zeminu(u nás písek) z hlav zatím neodstraňujeme.

Síran draselný. Ano či ne?

SÍRAN DRASELNÝ POUŽÍVÁME PŘEDEVŠÍM V PŘÍPADĚ, ŽE VINOHRAD NEOŠETŘUJEME ORGANIKOU ČI KOMPOSTEM. DRASELNÁ SŮL JE DŮLEŽITÁ PRO VYBUDOVÁNÍ PEVNÉHO LISTU, TŘAPINY A PLODU. NEDOSTATEK DRASLA V PŮDĚ POZNÁME SNADNO, HNĚDÝMI A USYCHAJÍCÍM OKRAJEM LISTŮ (NE V DŮSLEDKU SUCHA). 

POKUD SE ROZHODNETE SÍRAN DRASELNÝ APLIKOVAT, NYNÍ JE NEJHODNĚJŠÍ ČAS. GRANULÁT SE TOTIŽ ROZKLÁDÁ POZVOLNA.

 POKUD OŠETŘUJEME JIŽ PLODNÝ VINOHRAD ROZHAZUJTE HNOJIVO DO CELÉ PLOCHY.

PŘÍMO K ROSTLINKÁM JEJ APLIKUJME POUZE V PŘÍPADĚ MLADÉ SADBY.

OŠETŘENÍ STARÉHO DŘEVA 

MĚSÍCI BŘEZNU TRÁVÍME NA VINOHRADU KAŽDOU VOLNOU CHVILKU. VŠÍMÁME SI ZDRAVOTNÍHO STAVU RÉVOVÝCH KEŘŮ A POZORUJEME PRVNÍ NEKLAMNÉ ZNAMENÍ ZAHÁJENÍ VEGETAČNÍHO CYKLU. MÍSTA ŘEZU NA LOŇSKÝCH TAŽNÍCH  POČÍNAJÍ ČERNAT A MOKVAT MÍZOU. ALE NENECHME SE UNÁŠET ONOU KRÁSOU A RADOSTÍ. KEŘ SI CELÝ PROHLÉDNEME PŘEDEVŠÍM STARÉ, NOSNÉ DŘEVO A BABKU. VŠÍMÁME SI PLÍSNÍ, MECHŮ A LIŠEJNÍKŮ. TAKÉ MŮŽEME JEMNÝM KARTÁČEM (NE DRÁTĚNÝM) ODSTRANIT ODCHLÍPLOU, USCHLOU KŮRU. VYPLATÍ SE NÁM BÝT DŮSLEDNÍ A NEVYNECHAT PŘEDEVŠÍM HŮŘE DOSTUPNÁ MÍSTA. VÝVAZY PROVÁZKEM ČI LÝKEM MUSÍME ODŘEZAT A NAHRADIT NOVÝMI NEJDÉLE DO TŘÍ LET. JINAK HROZÍ ŽE NÁM ZAROSTOU DO ROSTLINY.                      DUBEN


MĚSÍC DUBEN JE MĚSÍCEM RADOSTI VINAŘŮ  Z PRVNÍCH LÍSTKŮ NAŠÍ MILOVANÉ RÉVY. PRÁCE JSOU JIŽ V PLNÉM PROUDU A VINOHRADU VĚNUJEME CO NEJVÍCE ČASU.PŘEDEVŠÍM PREVENCI.NELENÍME A VYRAZÍME KAŽDÉHO DNE MEZI ŘÁDKY A SLEDUJEME JAKÉKOLI ZMĚNY A OKAMŽITĚ NA NĚ REAGUJEME. 

DO NAŠEHO PRACOVNÍHO KALENDÁŘE SI ZAPÍŠEME

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ OPERACÍ MĚSÍCE DUBNA JE PREVENTIVNÍ POSTŘIK PROTI PADLÍ RÉVY VINNÉ. DODRŽUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRAVIDLA. 
POSTŘIK APLIKUJEME SULKOU ŘEDĚNOU V POMĚRU 8 LITRŮ VODY A 0.5 DL SULKY. POSTŘIK PŘIPRAVUJEME Z VLAŽNÉ VODY (NEPOUŽÍVEJTE LEDOVOU VODU) A K OPERACI PŘISTUPUJTE AŽ SE OHŘEJE VZDUCH A ROSTLINY SAMOTNÉ (NE BRZY RÁNO). SULKOVÝ POSTŘIK MUSÍ BÝT VÝRAZNĚ ŽLUTÉ BARVY TEDY ČERSTVÝ, APLIKACE STARŠÍHO (BÍLÉ BARVY) SNIŽUJE VÝRAZNĚ JEHO ÚČINNOST. POSTŘIK MŮŽEME POUŽÍT POUZE DO "VATOVÝCH PUKŮ". ZELENÉ LISTY BY MOHL POPÁLIT. POSTŘIK APLIKUJEME ROZPRAŠOVACÍ TECHNIKOU ( NÁTĚR NENÍ PRO MOŽNÉ POŠKOZENÍ PUPENŮ MOŽNÝ). 
PADLÍ JE NEBEZPEČNÁ NEMOC VINOHRADŮ A U KEŘŮ A ODRŮD KTERÉ JSOU JIM PRAVIDELNĚ SUŽOVÁNY, KLIDNĚ POSTŘIK OPAKUJEME ( POMĚR SULKY A VODY SNIŽUJEME  8 LITRŮ VODY NA 2 CL SULKY).
 
VINOHRAD BUDE PROCHÁZET KAŽDODENNÍ ZMĚNOU A PRÁVĚ V TOMTO ČASE MÁME NEJLEPŠÍ PŘÍLEŽITOST KE KONTROLE STAVU JEDNOTLIVÝCH ROSTLIN PO PŘEZIMOVÁNÍ. 
MUSÍME BÝT POZORNÍ A VĚŘTE, ŽE SE NÁM DŮSLEDNOST POZDĚJI VYPLATÍ. SLZENÍ RÉVY SE NEBOJTE , V KRÁTKÉM ČASE (JELI DOBŘE VEDEN ŘEZ ) PŘESTANE MÍZA TÉCT A BUDOU SE TVOŘIT NAHNĚDLÉ VATOVÉ PUKY ZE KTERÝCH VYROSTOU LÍSTKY. JAK DROBNÉ NÁM MOHOU PŘIPADAT ALE NENECHME SE MÝLIT. V DOBĚ VRCHOLNÉHO RŮSTU JE RÉVA SCHOPNA PŘIDAT DENNĚ I DESÍTKU CENTIMETRŮ.

V MĚSÍCI DUBNU SI TAKÉ PŘIPRAVÍME DOSTATEK MATERIÁLU NA KŘEHKÉ VÝVAZY NOVÝCH TAŽŇŮ. CHRÁNÍME JE TAK V NEJCHOULOSTIVĚJŠÍM OBDOBÍ RŮSTU RÉVY PROTI ODLOMENÍ V DŮSLEDKU MECHANICKÉHO POŠKOZENÍ ČI SILNÉHO VĚTRU. PAMATUJEME SI PRAVIDLO ŽE NOVÉ TAŽŇĚ NIKDY
NEUTAHUJEME 

PROTI DŘEVU ALE ZÁSADNĚ NA DRUHÉ STRANĚ PODPĚRY ČI KOLE 


DUBEN JE MĚSÍCEM OPAKUJÍCÍCH SE TEPLOTNÍCH VÝKYVŮ ALE NEZOUFEJTE (A NEDÁVEJTE NA TRAGICKÉ PŘEDPOVĚDI POČASÍ) RÉVA JIŽ ZAHÁJILA SVÉ VEGETAČNÍ OBDOBÍ RŮSTU A NA TOMTO STAVU NEMŮŽE SLABŠÍ POKLES NOČNÍCH TEPLOT NIC ZMĚNIT. 

Přivítáme vaše rady a budeme potěšeni, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti. Pokud vás něco napadne využijte náš kontaktní formulář.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

VÁŽÍME SI TOHO ŽE S NÁMI SPOLUPRACUJETE. PROTOŽE NIKDO Z NÁS NENÍ VŠEVĚDOUCÍ ALE  SPOLEČNĚ TOHO MŮŽEME DOKÁZAT HODNĚ