Příroda na našem vinohradu

Věčný rebelant a statečný bojovník Rehek.

Ještěrka je neposedná jako rtuť.

Proč mi lidé neslavíme raději den motýlů na místo připomínek válečných masakrů?

Ve světě hmyzu je smrtelně nebezpečná, ostatně, jako vše krásné.

Vážky nám přináší pozdravy ze Ztracených světů.

Rosnička je ze všech žabích holek největší parádnice. Pod a nad očima má tenké linky.

Slunečnice pestrá je fascinujícím vodním drahokamem a nezadá si s korálovými rybkami.A  ještě k tomu se stará o své mladé pro něž je schopna nasadit i život.

Krásný žlutý květ Kosatce se nejlépe vyjímá ve svém přirozeném prostředí.

Vachta trojlistá je jedna z prvních jarních kvetoucích vodních krásek.

Čertkus luční je pro své medonosné vlastnosti obletován veškerým hmyzem.

Přeborník mezi léčivkami Bukvice lékařská má krásný květ.

Z výšky se zdají problémy tolik malicherné...


Začneme těmi kterým patří planeta a nebe, tedy ptáčkové. Těch u nás napočítáte na 15 druhů, hnízdí zde a pomáhají nám se škůdci, ale také sklidí nějaké to kilo hroznů... 

Od roku 2017 se zde natrvalo uhnízdilo několik párů Stehlíků obecných a dnes můžeme při zimním krmení vidět jejich potomky jak se mají čile k světu. Ale zahradu navštěvují i ostatní ptačí druhy, protože jim nikdo neubližuje a také je v ní dost vodní plochy k vykoupání a napití.


Neposední plazi...

A pak můžeme třeba pokračovat k ještěrkám (těch je u nás nepočítaně a v levandulových keřích se jim mimořádně daří) a ještě také k hadům (ponejvíce Slepýš křehký, Užovka obojková a vzácně i Zmije obecná). Ta je velmi plachá a tak se nemusíte bát setkání či dokonce konfrontace s ní.

Andělé s kérkou na křídlech...


Když začíná kvést levandule slétají se jich na naše zahrady stovky a stovky a ne lecjakých.
Velikým překvapením je pro nás výskyt
Hnědáska chrastavcového (nejohroženější denní motýl Evropy, který ke svému životu potřebuje nutně listy Čertkusu lučního) a ten je u nás na zahradě poměrně hojný.


Krutá kráska na jedninou noc...


Kudlanka nábožná se u nás objevila poprvé před třemi roky. No, napadlo někoho, zřejmě se sem dostala náhodou. Ať tak či onak, je u nás trvalým obyvatelem a svojí děsivou pověstí a krásou fascinuje mnohé návštěvníky. Stala se vítaným předmětem zájmu dětí i dospělých, nejčastěji když obdivují kvetoucí levandulová pole. Kudlanka se totiž drží výhradně na jejích květech.


Kovově modré drony nad vodní hladinou...


Začněme vodním hmyzem. Vážka a motýlice jsou u nás k vidění od dubna do konce října, dále také  komárovci a jepice. Vážky jsou ze všeho hmyzu nejvíce schopné k domestikaci(tedy ochočení) a nejsou vůbec primitivní jak si o nich myslíme. Vždyť dokázali přežít v nezměněné podobě tisíce let. Jsou značně teritoriální a o svojí vodu svádějí s ostatními vetřelci kruté boje.

Žabí princ...


V okolí vody napočítáme pět druhů žab(vzácně i krasavice Rosnička obecná) a pod hladinou můžete spatřit Čolka obecného a Mloka skvrnitého. Žabky jsou ale nejvíce k vidění a zelení i hnědí skokani dělají čest svému jménu, pokud je svojí přítomností vyplašíme. Speciální pozornost si zasluhuje i Ropucha obecná. Je málo k vidění, spíše po setmění. Je opředena pověstí o své užitečnosti stejně jako o ošklivosti a jedu který ukrývá pod kůží.


Tichý podvodní svět ...


A samozřejmě naše ryby. Atrakcí pro dětského návštěvníka je krasavice němého světa  Slunečnice pestrá. 

Tvoří polovinu obsádky v první větvi rybníčků a potoka. a nechá se klidně krmit z ruky. 

Dále u nás můžete vidět i Perlína ostrobřichého, Hrouzka obecného  a vzácně Piskoře pruhovaného. Tyto rybí druhy  patří k původním rybím druhům české přírody.


Vzácná flóra na našem vinohradu


No jak bychom mohli zapomenout na naše květinky které nám činí takovou radost. Některé z nich se k nám dostaly zcela samy (přírodní cestou větrem či s pomocí ptáčků). Zajímavá je vodní květena našich rybníčků a potoka. Zde nalezneme hned několik chráněných rostlin a já jsme rád, že se jim u nás daří. Protože každý druh kvete v jiném období je u nás stále barevno. Stejně jako u živočichů, obojživelníků se nesnažíme nic implantovat uměle. Většinou se o rozšíření postará sama matka příroda.


Záplava žlutých květů...


Když začnou kvést kosatce (Kosatec žlutý je v některých státech Evropy chráněn zákonem) nevíte kam se podívat dříve. Květy jsou komplikovaně skládané a jemně přizdobené černou jemnou krajkou. Mají zajímavou vůni a jsou neodolatelným lákadlem pro kvanta hmyzu. 

Potok a všechny naše vodní plochy jakoby zezlátnou z odrazu té krásy ve své hladině.

Tři prsty listů a skromný kvítek...


Seznamte se s Vachtou trojlistou( na území České republiky je chráněna zákonem). Kdysi se vyskytovala hojně v mokřadech a bažiništích. Dnes je vzácně k vidění v botanických zahradách a okrasných zahradách. Má široké homeopatické využití, ale u nás slouží pouze k potěše oka a úkrytu pro vodní živočichy. 

Naše babičky ji přezdívaly Hořký jetel a uměly s ní pracovat.


Modrá kráska opředená tajemnou pověstí...


Kdo by dnes dbal  uhranutí? A vidíte, v minulosti se používala právě část této krásné a vzácné rostlinky k zabránění negativních přání vůči vaší osobě. 

Čertkus luční (též Ďáblovo kousnutí) bývala kdysi hojně rozšířená bylinka, ale zemědělství ji vytlačilo na okraj přežití. U nás nalezla místo ke svému růstu(má ráda mokřad a vlhko) a tak se těšíme z její přítomnosti, Mimo jiné své vlastnosti je třeba nejdéle rostoucí bylinou s nejdelší doloženou dobou svého růstu a to rovných 50 let.


Přeborník mezi všemi léčivkami...

Bukvice lékařská patřila v minulosti k nepostradatelnému základu lidového léčitelství a umí toho opravdu, ale opravdu  hodně, Její schopnosti již znali Římané a ti si jí panečku považovali. Je škoda že jsme na ní v záplavě syntetik dávno zapomněli. 

U nás ji naleznete v blízkosti vodních ploch a zaslouženě budí obdiv pro svůj vzpřímený a hrdý růst a překrásné a dlouho trvající květenství. 

V příštím roce výrobky z Bukvice obohatí i náš bylinkový sortiment.


Je libo obarvit si šátek na červeno...

Kyprej vrbice zaujímala  v minulosti století významné místo mezi léčivkami, ale její využití zasahovalo i do potravinářského a textilního průmyslu. Využívala se především jako barvivo a to rovnou dvou barev. Zatímco kořeny dávají barvu rudou, květy lehce fialovou.

 

Každý rok si vybíráme pro etiketu vín  značky Pater Noster některého z živočichů naší zahrady.